Miről híres Hollandia? Érdekességek a tulipánok földjéről
Hollandia ugyan kis területű ország, ám számos érdekessége van. Valószínűleg alig van, aki ne tudná, hogy mi a hollandok nemzeti színe, ne ismerne egy-két holland ételt vagy ne lenne tisztában az ország egyik legfontosabb exportcikkével. A történetek hátterét azonban már kevesebben tudják. Tehát miről híres Hollandia, ha a részletekre is kíváncsiak vagyunk? Mindezekről:
A függetlenség színe
Szinte mindenki tudja, hogy Hollandia színe a narancssárga. Ez azonban nem egy véletlenszerű választás eredménye, sokkal inkább évszázados történelmi eseményekre vezethető vissza. A hollandok sokáig a Habsburgok vezetése alatt álltak, a 16. században azonban fellázadtak az uralkodók ellen. Ez volt az úgynevezett 80 éves háború, amelynek egyik vezető személyisége I. Vilmos, orániai herceg volt. A harcok idején kitartóan vezette a népét és bár a függetlenség elnyerését nem élte meg, sokan a mai napig neki tulajdonítják az önálló Holland Királyság létrejöttét.
Ezidő alatt pedig egy nagyon fontos szimbólumot is adott a hollandoknak. Az Oránia térség holland neve megegyezik a narancssárga szóval, így a szabadságharcosok jelképe ez a szín lett. A hagyomány azonban nem szűnt meg a küzdelem végével: a mai napig a teljes nemzetet jelképezi a narancssárga.
Miről híres Hollandia? – A világhírű „barna ételek”
A holland ételekre gyakran mondják, hogy „barnák”, azaz se színük, se sok ízük nincsen. A valóságban azonban inkább a hozzávalók természetes ízei dominálnak, nem pedig fűszerek, amelyek teljesen elfedik az egyes alapanyagokat. Ráadásul nem egy holland ételt a világ számos részén – így Magyarországon is – ismernek!
Méltán a leghíresebb holland édesség a stroopwafel. Ez egy tipikus holland szirup, a stroop és egyszerű gofri találkozásából születik. A végeredmény pedig egy ragacsos, mégis roppanós, mennyei desszert.
ENSZ szerv az ENSZ városán kívül
Az ENSZ a világ egyik legfontosabb nemzetközi szervezete, központja New York. Hat fő szervvel rendelkezik, amelyek közül öt ebben a városban található. Egyetlen egynek azonban nemhogy nem New York City ad otthont, de még csak nem is az amerikai kontinensen van: a Nemzetközi Bíróság székhelye Hága.
Hága egyébként is a béke városa elnevezést viseli, hiszen a Nemzetközi Bíróság mellett itt található a Nemzetközi Büntetőbíróság, számos nemzetközi törvényszék, a Vegyifegyver-tilalmi Szervezet, de még az Eurojust és az Europol is.
Megosztott irányítás
Ha már Hágáról van szó, a város még egy érdekességet rejt. Az ország a nemzetközi normáktól eltérően a közigazgatási központ helyett a kulturális-gazdasági központját nevezte ki fővárosnak: Amszterdamot. Az állam irányításával kapcsolatos szervek azonban Hágában találhatók.
Ebben a városban ülésezik a parlament alsó- és felsőháza is, valamint itt vannak a minisztériumok. Ezen felül itt található a legtöbb állam külképviselete, vagyis a nagykövetségek. Végül pedig az éppen regnáló holland uralkodó – jelenleg Vilmos-Sándor király – is itt él és dolgozik. Mindezek ellenére azonban ez csupán az ország második legnagyobb városa.
Miről híres Hollandia? – A tengerszint alatt
Hollandiában járva sok Kelet-Magyarországról érkező látogató otthon érezheti magát. Persze nem gémeskutakat és a pusztából kiemelkedő apró falvakat fogunk találni: sokkal inkább magát a pusztát. Hollandia ugyanis rendkívül lapos, a legmélyebb és legmagasabb pontjai között nagyjából 310 méter szintkülönbség van. Ráadásul az ország egyharmad része a tengerszint alatt található!
A legmélyebb pont közel 7 méterrel a tengerszint alatt van, ami már évszázadok óta problémát jelent a holland embereknek. Szerencsére a történelem során megtanulták, hogy hogyan védekezhetnek az áradások ellen, azonban Hollandiában igazán fenyegetővé válhat a globális felmelegedés, és az ezzel járó tengerszint emelkedés az elkövetkező években!
Romokból virágzás
A második világháború Hollandia számára hatalmas sokk volt. A háború kezdeti szakaszában a németek megszállták az országot, innentől kezdve pedig lényegében hadszíntérré változott a terület. Néhány év alatt hatalmas emberveszteségeket szenvedett az állam, ezen felül pedig jelentős részét lebombázták, így gazdaságilag is összeomlott.
A felszabadítás után azonban Hollandia megkapta az amerikai Marshall-segélyt, amely az európai államok gazdasági újraépítését célozta. A hollandok pedig nem is akárhogy használták ezt fel! Néhány éven belül az újjáépítésből rohamos fejlődés lett, az évszázad második felére pedig jelentős gazdasággá nőtte ki magát az ország: ma már Európa egyik legfőbb mezőgazdasági exportőre.
Emellett mindig is támogatta az együttműködést: a NATO és az Európai Unió alapító tagjai között is szerepel Hollandia.
Miről híres Hollandia? – Tulipánok mindenütt
A tulipánok a 15. században érkeztek a mai Hollandia területére egyenesen az Oszmán Birodalomból. Az ország mély fekvése, párás levegője és enyhe időjárása azonban tökéletesnek bizonyult a tulipán termesztéshez, így rövid időn belül nemzeti szimbólummá vált ez a virág.
Érdekesség, hogy a második világháborúban, a megszállás késői évei során hatalmas éhínség uralkodott Hollandiában. Ezidő alatt a hollandok pedig már a tulipánok hagymáit is elfogyasztották, vagyis még a legsötétebb időkben is a nemzet segítségére voltak a virágok. Manapság pedig már újra a pozitív emlékek uralkodnak: minden évben tulipánok ezrei virágoznak az országban, így ha a tavaszi hónapok során itt járunk, mindenképp érdemes ellátogatni egy tulipánföldre!
Nyelv, amit talán te is értesz
A holland nyelvre gyakran mondják, hogy egy németes kiejtésű angol. És valóban: ha beszélünk angolul vagy németül, szinte seperc alatt megtanulható. Számos ponton ugyanis ezen két nyelv keverékének tűnhet: rengeteg angol eredetű szóval találkozhatunk, míg a nyelvtanban sokszor a német nyelvet vélhetjük felfedezni.
Emiatt pedig az újonnan idetelepülőknek nagyon könnyű lehet megtanulni a nyelvet, hiszen sokan már az érkezéskor is megértenek egyszerűbb párbeszédeket – még ha helyes választ nem is tudnak adni. Arról pedig már nem is beszélve, hogy a lakosság több, mint 90%-a magabiztosan beszél angolul, így még ha nem is célunk megtanulni a hollandot, de a nemzetközi nyelvet beszéljük, biztosan nem lesz probléma a kommunikációval.
Miről híres Hollandia? – Saját művészeti korszak
Visszatérve az elsőként tárgyalt történelmi korhoz, a 16. század végére Hollandia kivívta függetlenségét, ez pedig hatalmas virágzást hozott az ország életébe. Körülbelül egy évszázadon keresztül Hollandia az egész kontinens egyik művészeti, gazdasági, tudományos központjává vált, így saját korszakot is neveztek el róla: ez a holland aranykor.
A holland aranykorban számos páratlan művész tevékenykedett: Rembrandt, Goyen, van Dijck, és még sokan mások. Erre az időszakra a hollandok a mai napig nagyon büszkék, így az ország legnagyobb múzeumaiban több ide kapcsolódó kiállítást is megtekinthetünk. Így ha a holland nevezetességek listáját készítjük éppen össze magunknak, mindenképp hagyjunk helyet néhány múzeumnak is!
Munkalehetőségek magyaroknak is
Volt már szó Hollandia virágzó gazdaságáról – ehhez pedig munkaerőre is szüksége van. A befogadó holland kultúrával párosítva ez azt jelenti, hogy az ország rendkívül befogadó a külföldről érkező munkavállalók irányába.
Nálunk is állásajánlatok tucatjai közül válogathatsz, amelyek a legkülönbözőbb területeket fednek le: legyen szó logisztikáról, CNC állásokról vagy akár autószerelésről, mi segítünk neked megtalálni a tökéletes hollandiai munkát! Ehhez pedig nincs más dolgod, mint elküldeni nekünk önéletrajzodat, majd együttműködni munkatársunkkal, aki segít megtalálni a tökéletes pozíciót és a további ügyintézésben is melletted fog állni. Jelentkezz még ma és tapasztald meg testközelből, hogy miről híres Hollandia!